IV. etapa rekonstrukce Prezidentské

Na jaře 2020 probíhá další etapa rekonstrukce. Stavbou na místě garáže a kůlny vracíme kapacitu chaty na původní počet lůžek 50.

Ve skutečnosti měla Prezidentská až do roku 2011 celkem 55 lůžek. Tehdy se poprvé přistoupilo k celkové, ale citlivé rekonstrukci, která na čas celou třetinu lůžek ubrala. Teď se část lůžek vrací zpět - po dokončení stavby ubytuje Prezidentská opět 50 hostů. Část z nich v novém objektu, který vzniká na místě staré garáže a bývalé kůlny a kterému říkáme Vejminek.  

Co se to tady teda děje?

Stará garáž a kůlny vedle Prezidentské byly zbourány a na jejich místě vzniká nízký dům s pultovou zatravněnou střechou. Dominantou stále zůstává hlavní budova Prezidentské. Přístavba, které od počátku úvah říkáme Vejminek, doplní celkový počet lůžek na původních 50, a to díky sedmi dvoulůžkovým pokojům. V suterénu bude kromě technického zázemí i lyžárna a kolárna. 
 

Co se to zbouralo?

Stavbě ustoupila stará garáž, původní dřevník a kůlny, které na něj byly přilepené. Časem se dřevník s kůlnami začal využívat jako stáje pro koně. Od počátku ale bylo jasné, že jde o stáje dočasné. Demolice s navazující stavbou se několik let odsouvala, až v zimě 2020 bylo rozhodnuto, že práce mohou započít. 
 

Koně na Prezidentskou patří!

Protože provozujeme Prezidentskou už 30 let (dobrá, v tuto chvíli přesně 29), víme, že koně sem přišli spolu s námi v 90. letech. Před revolucí, když Prezidentská soužila jako rekreační zařízení pro zaměstnance Hradu, se tu koně nechovali. První koně se zde objevili krátce potom, co jsme si Prezidentskou vzali od státu do pronájmu a otevřeli ji veřejnosti (bylo to v roce 1991). V určitých letech jsme koně sami vlastnili, jeden čas zde probíhala i hipoterapie a v poslední době koně provozoval jiný subjekt po dohodě s námi. A tak to chceme zachovat i dál. S novými mobilními stájemi se počítá na druhé straně hlavní budovy - koně sem už prostě patří.  

Co tedy na Vejminku bude?

Vejminek bude částečně zapuštěn do terénu. Podezdívka bude z místní žuly, samotná stavba ze dřeva, střecha bude zatravněná. Jeho výška bude jen o něco málo vyšší než původní kůlny a o něco málo nižší než původní stará garáž. Na Vejminku vzniká sedm menších dvoulůžkových pokojů (jeden z nich bezbariérový), v suterénu bude lyžárna a zázemí Prezidentské.