1928

června 1928

Položení základního kamene

Položení základního kamene

Na neděli 24.6.1928 připadla slavná událost položení základního kamene spolkového domu Přátel přírody (Naturfreundehaus). Členové spolku po vlastním domě už dlouho toužili a stavbu ze dřeva a kamene pod hřebenem Královky připravovali několik let.

prosince 1928

Průběh stavby

Průběh stavby

Na stavbě samotné odpracovali lidé ze spolku stovky brigádnických hodin a honosný dům dokončili v rekordně krátkém čase. Koncem listopadu téhož roku, kdy byla stavba zahájena (1928), se na místě sešla stavební komise, která povolila k 1. prosinci 1928 provoz domu. O týden později byla chata oficiálně otevřena.

1929

června 1929

Otevření veřejnosti

Otevření veřejnosti

Velká slavnost, při níž byl spolkový dům oficiálně předán veřejnosti, se konala 23. června 1929, tedy přesně rok po položení základního kamene. Tím také vyvrcholilo pětileté úsilí Přátel přírody o stavbu vlastního spolkového domu. V době otevření disponovala chata jedenácti pokoji, ve kterých se nacházelo celkem 44 lůžek.

1939

ledna 1939

Přerušení činnosti

Přerušení činnosti

Původně dům Přátel přírody vyvlastňují na začátku války nacisté, oblíbená chata se návštěvníkům hor uzavírá. Nikdo v tu dobu netuší, že pro veřejnost se chata otevře až za 52 let.

1956

ledna 1956

Další osud

Další osud

Chata přechází pod Kancelář prezidenta republiky a v následujících letech funguje jako rekreační zařízení pro zaměstnance Hradu. Pro veřejnost je chata nepřístupná, dokonce není vyznačena na turistických mapách a příjezdová cesta k ní je zavřená na závoru.

1989

května 1989

Nová naděje

Na jaře roku 1989 nastupují na Prezidentskou chatu jako správcovský pár manželé Šmausovi z Bedřichova. Chata je před turisty stále trochu utajená, turistické trasy se jí vyhýbají.

1991

ledna 1991

Obnovení provozu pro turisty

Obnovení provozu pro turisty

Pro Prezidentskou chatu nastává zlomový rok - po více jak 50 letech se opět otevírá veřejnosti a všem kolemjdoucím. Původní správci si chatu berou od státu do nájmu, od roku 1996 pod hlavičkou společnosti Ještěd spol. s r.o., a tím začíná působení naší firmy zde na Prezidentské.

2011

srpna 2011

Prodej Prezidentské

Posledních deset let zvažovala Kancelář prezidenta, že se chaty zbaví a prodá ji. Nájemní smlouvy proto s námi uzavírala vždy jen na jeden rok. Nakonec se stát rozhodl chatu prodat zájemci s nejvyšší nabídkou bez ohledu na její budoucí využití. V srpnu 2011 jsme museli chatu během jednoho měsíce vyklidit, personál propustit a vybavení rozprodat. Nový majitel chatu zavřel.

října 2011

Nákup Prezidentské

Přesto se zanedlouho blýsklo na lepší časy. Uzavřenou chatu od soukromého majitele odkoupili velmi záhy manželé Dědkovi z Jablonce nad Nisou a nabídli nám vrátit se na Prezidentskou jako nájemci a provozovatelé. Prezidentská chata měla sloužit turistům jako dřív a ještě před tím měla projít kompletní avšak velmi šetrnou rekonstrukcí.

listopadu 2011

Ve znamení rekonstrukce

Ve znamení rekonstrukce

"Po dvaceti letech provozu jsem měl jasnou představu o tom, co by chata potřebovala," říká Petr Šmaus, který rekonstrukci Prezidentské chaty řídil. Jeho hlavní myšlenkou bylo zachovat co nejvíce z původního rázu poctivé stavby a přitom lidem nabídnout současný komfort. Schody proto stále vržou a dřevěné stěny jsou stále křivé. Večer však ulehnete do pohodlných postelí a ještě před tím si klidně můžete dopřát saunu. 
FOTO MAFRA, Ota Bartovský

2012

prosince 2012

Otevření po rekonstrukci

Otevření po rekonstrukci

Jedeme dál! V sobotu 1.12. 2012 jsme Prezidentskou opět otevřeli veřejnosti. Během uzavření chaty, které trvalo něco málo přes rok, proběhla první větší rekonstrukce od postavení domu v roce 1928. Na Prezidentskou se vracíme jen s málo pozměněným týmem a s roční pauzou zahajujeme již 21. sezónu na Prezidentské chatě. Naši stálí hosté se vracejí a my se těšíme na další léta a zimy tady v Jizerských horách.

2016

ledna 2016

Prezidentská slaví

Prezidentská slaví

Provozujeme Prezidentskou chatu již 25 let. A na to si s vámi rádi připijeme!

2020

května 2020

Práce ale nekončí

Práce ale nekončí

...a tak po několika letech příprav pokračuje další fáze rekonstrukce započatá v roce 2011. Během této třetí etapy se počet lůžek vrátí do původní kapacity 50. Na místě bývalé kůlny a přístěnků vzniká stavba, které od začátku příprav říkáme Vejminek. V jednoduché nízké budově s pultovou zatravněnou střechou bude sedm menších dvoulůžkových pokojů a potřebné technické zázemí Prezidentské.

2021

září 2021

30 let pro naše hosty

30 let pro naše hosty

Rok 2021 je jedinečný - slavíme 30 let od chvíle, kdy jsme Prezidentskou otevřeli pro veřejnost (1991). A i když na opravdové oslavy není v letošní pocovidové sezóně moc prostoru, přesto jsme se odměnili - letos v létě jsme dokončili a otevřeli Vejminek se 7 novými pokoji a těšíme se na další úžasné hosty. 

2023

června 2023

95 let Prezidentské

95 let Prezidentské

Čas letí a Prezidentská slaví už 95 let. Naši předci chatu začali stavět v roce 1928 a ještě týž rok v prosinci ji otevřeli prvním turistům. My jsme výročí oslavili stylově - v restauraci s menu inspirovaným prvorepublikovými recepty, na louce před chatou s koláči, gulášem, kapelou s dobovými kousky, i novodobě - se zmrzlinou, výbornou kávou a s perníčky k výročí. A další oslava, tentokrát ke stovce Prezidentské, se začíná pomalu blížit. 

2024